Нещодавно стало відомо про те, що в цьому році спортивний волейбольний комплекс Маріупольського державного університету буде перебудований під музей сучасних інноваційних технологій.

Новина відразу ж облетіла всю волейбольну громаду міста та викликала бурю негативний емоцій. В коментарях соцмереж facebook та instagram одразу почалися жваві дискусії.

Сучасний вболівальник українського волейболу ймовірніше за все поставить питання: "В Маріуполі є волейбол?". На жаль, вже більше десяти років на волейбольній мапі національної Суперліги Маріуполь не значиться. Але так було не завжди...

ІСТОРІЯ

В 2000 році у Маріуполі з’явився волейбольний комплекс, який був збудований за ініціативою керівництва коксохімічного заводу "Маркохім" для волейбольної команди даного підприємства, яка на той час, вигравши чемпіонат України з волейболу серед чоловічих команд Вищої ліги, стала повноправним учасником Суперліги.

Куполоподібний зал з трибунами на 500 місць, освітлення, спеціальна паркетна підлога – одним словом сучасний, на той момент, спортивний комплекс для команди, яка має стати однією з кращих в країні.

mariupol volleyball

Так і сталося. В 2005 році місцева команда "Маркохім" стала переможцем Кубку України. Маріупольці також ставали срібними призерами Суперліги України (2004\05) та тричі завойовували бронзові нагороди національного чемпіонату (2003\04, 2005\06, 2006\07).

mariupol volleyball

З 2003 по 2005 "Маркохім" був учасником Кубку ЄКВ.

Згодом команда була перейменована та носила назву ВК "Азовсталь", а у 2007 році взагалі була розформована. Спортивний волейбольний комплекс через деякий час переданий міською владою для користування Маріупольському Державному університету.

mariupol volleyball

СЬОГОДЕННЯ

На даний момент в чемпіонаті України ми можемо спостерігати лише за одним представником Маріуполя – ВК ГУНП в Донецькій області. Клуб виступає у Першій лізі.

vk gunp mariupol

У місті також вже кілька років поспіль проводиться Відкрита волейбольна ліга, в якій беруть участь більше 20-ти команд, в тому числі з Мелітополя і Запоріжжя. До слова, змагання проходять саме в "куполі", але там грають виключно в теплий період часу, так як опалення в спорткомплексі немає з 2007 року.

volleyball league mariupol

ВОЛЕЙБОЛЬНА АРЕНА ≠ МУЗЕЙ

Кажуть, що музей буде унікальним і буде схожий на Центр науки "Коперник" в Кракові, з інноваційними тренажерами і експонатами, що дозволяють познайомитися з природними, хімічними, фізичними, анатомічними процесами.

kopernyk museum krakow

Експонати будуть підібрані спільно з керівництвом Малої академії наук України. Це будуть сучасні, в тому числі виготовлені за допомогою 3D-технологій, діючі макети з різних напрямків науки – енергетика, фізика, людина. Наприклад, дзеркало, в якому можна побачити власне серцебиття. Або вітрувіанська людина Леонардо да Вінчі, виконана в натуральну величину. Також тут будуть представлені і інші об'єкти – підводний човен, бермудський трикутник, мінерали Приазов'я, гідроелектростанція.

КОМЕНТАРІ, ЗВЕРНЕННЯ, ПЕТИЦІЇ

Члени Федерації волейболу Маріуполя організували колективне звернення. Місцеві волейболісти та шанувальники волейболу, без зволікань, підтримали ініціативу.

 mariupol volleyballmariupol volleyball

mariupol volleyballmariupol volleyball

Маріупольські волейболісти і тренера намагаються підключити максимальну кількість місцевих ЗМІ та розповісти про свою любов і прихильність до спортивного комплексу. Крім людських почуттів і спогадів, є ще й історія, яку жителі Маріуполя хочуть зберегти. Спортсмени планують написати звернення в різні міські інстанції – чиновникам, керівництву вузу.

"Завдання максимум – відстояти його. Музей – це, звичайно, добре, але якщо зробити музей, то волейбол, скажімо так, остаточно втратить значимість в Маріуполі", – каже волейболіст Андрій Яртемик в інтерв'ю телеканалу "Сігма".

Перші кроки у волейболі на цій арені зробив і капітан місцевої команди Олексій Тимченко: "З умовами такими, які тут, в Маріуполі споруд немає. Воно унікальне і було побудовано саме під волейбол. Тобто, тут одна розмітка, одні стійки, все для проведення волейбольних заходів".

"Я був одним з перших, хто переступив поріг комплексу і займався тут. Не хочеться втрачати купол унікальній конструкції, він єдиний в країні. У цьому клубі був вихований Ян Єрещенко – гравець збірної України", – розповідає тренер дитячої секції з волейболу Максим Лещішак в інтерв'ю сайту mrpl.city.

Ще один місцевий волейболіст Андрій Костюк просить в петиції не тільки зберегти унікальний спорткомплекс, а й створити спортивний волейбольний клуб "Маріуполь".

Так званий "власник" спорткомплексу Маріупольський Державний університет розмістив у "куполі" навчальний корпус кафедри "Здоров'я людини", де студенти займаються фізичним вихованням. Але виявилося, що є проблема – будівля дуже енерговитратна, через що взимку не опалюється та й потребує капітального ремонту.

"У перерахунку на сучасні ціни – це півмільйона гривень протягом опалювального сезону. Ми, за сприяння ГФРР, спільно з міськрадою подали проект створення на базі будівлі музею науки. На першому етапі залучили 19 мільйонів гривень, з них 9 – на ремонт комунікацій. А для волейболу ми створимо зал, який буде відповідати всім сучасним вимогам. Безперечно, паркет буде збережений, його використають в майбутньому залі. Перш ніж ініціювати звернення, збирати підписи, потрібно, щоб наше спілкування було плідним, ми б довели свою позицію небайдужим до розвитку волейболу в місті. Треба розмовляти не мовою ультиматумів, домовимося обов'язково", – говорить ректор Маріупольського державного університету Микола Трофименко кореспонденту Маріупольської служби новин.

"На базі навчального корпусу буде відкрито науково-освітній простір Музей науки, створений на зразок Центру Науки" Коперник "у Варшаві. Це дозволить не тільки поліпшити матеріально технічну базу університету, а й створити новий магніт в місті для залучення туристів", – розповіла в інтерв’ю Sigma Mariupol начальниця відділу інформації та зв'язків з громадськістю МГУ Оксана Дерев'янко.

Так, у Маріуполі немає великої кількості професійних команд, як наприклад у Вінниці, немає, сучасних спорткомплексів, як у Харкові або Запоріжжі, але є історія, щирі шанувальники волейболу і непереборне бажання жителів міста розвивати цей вид спорту і зберегти унікальну споруду. 

Як це зробити, а головне на які кошти – поки що питання риторичне...