Наставник національної збірної України поділився своєю думкою про майбутні турніри 2023 року.
Нинішній рік для чоловічої національної збірної України з волейболу буде, мабуть, одним із найскладніших за останні роки. Судіть самі. У травні-червні наші волейболісти візьмуть участь у Золотій Євролізі, у серпні-вересні вони мають виступити в фінальній частині чемпіонату Європи, і майже відразу ж у вересні-жовтні українці зіграють у відборі до Олімпійських ігор 2024 року.
Зрозуміло, що всі ці турніри (кожен по собі та всі разом) дуже важливі та відповідальні. І все ж таки ми розпочали розмову з головним тренером української збірної латвійським фахівцем Угісом Крастіньшем саме з олімпійської кваліфікації. По-перше, Україна не виступала в подібних змаганнях з 2003 року (тоді вони проводилися зовсім за іншою схемою), а по-друге, буквально минулого тижня відбулося жеребкування цьогорічного турніру і наша команда потрапила до групи А, де її суперниками будуть збірні Бразилії, Італії, Ірану, Куби, Німеччини, Чехії та Катару.
– Що можете сказати за результатами жеребкування?
– Відразу хочу сказати, що практично всі збірні, які потрапили до олімпійського відбіркового турніру, є провідними у світовому волейболі. Тому, який би жереб нам не дістався, він був би складним і важким. У будь-якому випадку в групі були б як мінімум дві-три команди топ-рівня, які на різних чемпіонатах постійно борються за нагороди. Тож, за великим рахунком, особливої різниці тут я не бачу. Тим більше, що на кону стоять лише дві путівки на Олімпіаду з кожної групи.
– І тим не менше, групу А вважають однією з найсильніших. Бразилія кілька разів перемагала на Олімпіадах, Італія – чинний чемпіон світу, Іран – дворазовий чемпіон Азії. Чи згодні?
– Цілком можливо. Але якби, наприклад, до нас у групу потрапила Польща, яка є дворазовим чемпіоном світу, а у 2022 році на світовій першості посіла 2 місце. Або неодноразові призери Олімпійських ігор волейболісти США, нещодавні переможці та призери чемпіонатів Європи збірні Сербії чи Словенії. Було б легше? Не думаю. Тому як вирішив жереб, так вирішив. Готуватимемося і гратимемо з тими, хто нам дістався. У будь-якому випадку олімпійський відбір – це великий виклик для нашої збірної і ми будемо намагатися виступити в ньому гідно.
– А те, що матчі відбудуться у Бразилії і, найімовірніше, на тій самій арені, де проходили Олімпійські ігри 2016 року, матиме значення?
– Я думаю, що це має лише стимулювати наших хлопців. Коли вони дивилися Ігри в Ріо-де-Жанейро по телевізору, навряд чи могли уявити, що за 7 років їм самим доведеться вийти тут на майданчик і боротися за путівку на Олімпіаду. Впевнений, що кожен із тих, хто полетить до Бразилії, додасть усіх своїх сил і покаже свій максимум, щоб зіграти там гідно.
– З Бразилією, Кубою та Катаром наша збірна в офіційних матчах ще не зустрічалася. З Італією грала вже давно 2005 року в одній групі кваліфікації чемпіонату світу. З Німеччиною у 2017 році також у відборі на чемпіонат світу. А ось ігри з Чехією та Іраном Вам напевно запам'яталися минулого року. Все вірно?
– Вам краще знати (посміхається). Я можу лише говорити про той час, коли працюю з командою. Справді з чеськими волейболістами ми грали у торішній Золотій Євролізі й поступилися їм у півфіналі 2:3, хоча вели за партіями 2:0. Це коштувало нам не лише виходу у фінал, а й можливості поборотися за участь у Лізі Націй. Перед чемпіонатом світу 2022 року провели контрольний поєдинок зі збірною Ірану, вигравши його з рахунком 3:1. Зрозуміло, що обидва суперники були сильні та ігри з ними були складними. З того часу, коли зустрічалися з німецькою командою, пройшло багато часу і склади змінилися майже повністю, тож вивчатимемо її заново. Як і решту суперників. Але хто такі Бразилія та Італія у сучасному волейболі, та й Куба, яка знову стала помітно прогресувати, чітко собі уявляємо.
– Про відбірковий олімпійський турнір ми ще поговоримо пізніше, благо часу до його початку ще достатньо. А зараз давайте перейдемо до найближчої Золотої Євроліги, адже до старту в ній залишається лише два місяці. Чи є розширений список складу збірної?
– Звичайно, є. Але спершу мають завершитись усі національні чемпіонати, де виступають українські волейболісти, кандидати до збірної країни. Майже скрізь почалися вирішальні ігри, хтось звільниться трохи раніше, хтось пізніше. По можливості намагаюся дивитися по інтернету матчі за їхньою участю, не рахуючи тих гравців, які постійно разом зі мною і виступають за «Барком-Кажани». До речі, 29 березня хочу наочно подивитися на гру нашого капітана Олега Плотницького, який у складі італійської «Перуджі» приїде до Польщі на перший півфінальний матч Ліги чемпіонів проти місцевої «Закси». Що стосується прізвищ інших гравців, про це скажу безпосередньо перед початком навчально-тренувального збору.
– А перший збір національної команди коли плануєте розпочати?
– Орієнтовно 8 чи 9 травня. Місце зустрічі поки що уточнюється, як і те, де саме готуватимемося. Натомість уже знаємо, що всіх суперників прийматимемо у Польщі. Перший матч відбудеться 27 травня зі збірною Північної Македонії. Також у нашій групі В волейболісти Хорватії та Бельгії.
– Після Золотої Євроліги і перед чемпіонатом Європи розпускатимете збірну?
– Зрозуміло, що якісь вихідні хлопці матимуть, але не думаю, що надовго. Минулорічний сезон показав: чим довше ми були разом, тим краще вдавалося награти склад, різні зв'язки та комбінації. Тож після невеликої паузи продовжимо підготовку до Євро. Там теж чекають складні поєдинки.
– Нагадаємо нашим читачам, що збірна України на чемпіонаті Європи потрапила до групи В, де її суперниками будуть Словенія, Іспанія, Болгарія, Хорватія та Фінляндія. І перший матч ви проведете 30 серпня зі словенцями.
– Так все вірно. Як бачите, тут знову буде збірна Хорватії, з якою ми вже на той час зіграємо у Золотій Євролізі. Отак один турнір перетинається з іншим. Цілком можливо, якщо все складеться вдало і ми вийдемо з груп у Євролізі та на Євро, то ще можемо зустрітися з якоюсь із європейських збірних, які нам дісталися в олімпійському відбірному турнірі.
– Дякую, Вам, Угісе, за інтерв'ю і хочемо побажати збірній вдалого виступу на всіх турнірах майбутнього волейбольного сезону. Ви розумієте, наскільки це важливо зараз для нашої країни та її людей, які вже другий рік ведуть повномасштабну війну з російськими агресорами.
– Так, звичайно, всі ми чудово це розуміємо та бажаємо лише перемоги Збройним Силам України. Ми також дуже хочемо проводити домашні матчі в Україні перед своїми вболівальниками, хочемо, щоб тут знову був мир та спокій. Зі свого боку намагатимемося зробити все можливе, щоб порадувати українських шанувальників волейболу і гарною грою, і позитивними результатами.